De Costa Brava is niet dood

1
Kleurrijke gorgonian waaierkoralen kenmerken de onderwatermuren van Catalonië. (Foto: Marc Gimenez / Triton Diving Llafranc)

 

Iedereen zei dat de Med dood was, maar een reis naar L'Estartit aan de Costa Brava laat Mark 'Crowley' Russell zich verheugen in de grootsheid van de Middellandse Zee

 

Toen mij werd gevraagd of ik de Costa Brava wilde bezoeken voor een persvakantie met perslucht, was mijn eerste reactie 'qué?', Deels vanwege Manuel van Fawlty Towers , maar vooral omdat ik, ondanks mijn 17 jaar duiken, meer dan 9 daarvan waren als een full-time professional, Spanje was nog nooit een keer mijn scuba diving-radar overgestoken. Ik herinner me geen enkel gesprek waarin vrienden en collega's de deugden van het duiken in Spanje prezen. Het aangename klimaat, ja, gastronomische hoogstandjes, ja, de warme en gastvrije lokale bevolking, allemaal ja. Maar de grote helderheid, rijke koraalbedekking, overvloedig zeeleven en toegankelijke wrakken? Heel veel nee. 'De Med', zeiden ze? 'De Med is dood.'

Mijn tweede, meer overwogen reactie op de uitnodiging was 'natuurlijk', want je moet nooit een duiktrip afslaan, vooral als het ergens warm en zonnig is, in tegenstelling tot september in het Verenigd Koninkrijk. Hoe dood Med ook was, ik had niet meteen plannen om in de rivier de Mersey te springen. En dus merkte ik dat ik na een korte, maar ontzettend leuke - zij het enigszins manische - drukte op reis was om de Spaanse zon op te snuiven met een ijskoud decobier, herinneringen op te halen over uitstekend duiken met mijn collega's en me afvroeg waarom niemand me eerder had geïnformeerd deze prachtige locatie.

De uitnodiging was aan de Costa Brava, de noordelijkste kuststrook in Catalonië, een autonome regio van Spanje die, zoals we weten van recente gebeurtenissen, veel van de lokale bevolking geen regio van Spanje willen blijven. Het is een zeer populaire bestemming voor Britse toeristen - maar niet, blijkbaar, Britse duikers. Zeker, onze gelukkige kleine groep journalisten en reisagenten was de enige Britse clientèle in het prachtige Hotel Les Illes in L'Estartit, op ongeveer 45 km van de stad Girona. Het is zowel een duikcentrum als een hotel, wat op zich niet ongebruikelijk is, maar het is het enige hotel waarvan ik weet waar je druipend door de receptie kunt lopen, de lift kunt nemen en je weg naar de kamer kunt banen terwijl je nog steeds in je natte duikuitrusting loopt. Mijn natuurlijke Britse reserve vond dit enigszins verontrustend; Duitse bezoekers blijkbaar niet.

2
De plaatselijk bekend als gorgonians, kolonies van de violescent zee zweep ( Paramuricea clavata ) zijn dicht en overvloedig (Photo: Pau Asensio / RosesSub)

 

We waren te laat aangekomen in L'Estartit, voornamelijk als gevolg van een vertraging op de luchthaven, veroorzaakt door het feit dat onze chauffeur ons vlak bij het overeengekomen ontmoetingspunt op dezelfde manier wachtte als de maan in zekere zin heel dicht bij de aarde is, maar in een andere - heelal echt heel ver weg. Desalniettemin hebben we ons voorbereid en zijn op weg naar de jachthaven, naar onze introductieduik bij La Vaca, gelegen in de archipel van Medes, een reeks van zeven kleine eilanden en een deel van de Montgrí, de Medes-eilanden en het natuurpark Baix Ter. en dat betekent, om niet-gespecificeerde redenen, 'The Cow', in het Spaans.

Alle andere duikers waren klaar voor de dag. Ik vermoed dat onze gids - Carlos - liever thuis was geweest (ik zou ook wel willen), na opstaan om 3 uur, hoewel ik een fanatieke duiker ben, om 5 uur op de boot te springen was niet per se de top van mijn lijst van dingen om te doen . Carlos was alles dat een goede gids moet zijn. Vriendelijk, leuk, deskundig, professioneel en veilig, en zijn briefing volgde zijn voorbeeld - informatief en beschrijvend met toepasselijke handsignalen en waarschuwingen voor luchtverkeerscontroles. Het was de beste briefing die ik heb gehad sinds ik ben gestopt met duiken. 

Onder water, in de schaduw van de klif, waren onze eerste paar minuten duiken in het Catalaans niet spectaculair, maar zodra de ogen zich aanpasten aan de 15 meter en een groenige tint, begon de duik te beantwoorden aan de enthousiaste briefing van Carlos, als het onderwaterlandschap werd steeds indrukwekkender. Ik begon me af te vragen waar precies de 'dode Med' mensen hadden gedoken.

3
 Een schemerige tandbaars (Epinephelus marginatus) observeert de passage van duikers (Foto: Pau Asensio)

 

Veel duikers hebben hun niche: wrak, diep, koud, grot, enzovoort. .' Ik ben het gelukkigst al drijvend over goed verlicht, mooi koraal, met veel vis. Groot spul is altijd geweldig, wrakken zijn geweldig, duiken in het algemeen is geweldig, maar duiken zonder koraal en vissen is voor mij als een gin-tonic zonder ijs.

Een van de meest opvallende kenmerken van het duiken aan de Costa Brava was de koraalbedekking, vooral de verbluffende rode Hoornkoralen waaierkoralen die op andere mediterrane locaties zelden aanwezig zijn, of alleen dieper dan 20m of meer groeien. Hier bereikten ze bijna het oppervlak, en in veel ruimere mate dan ik op andere bestemmingen heb aangetroffen. Het vissenleven was indrukwekkend, althans in termen van overvloed, zo niet vreemde of ongewone speciale soorten. Grote groupers volgden onze passage met hun nieuwsgierige maar behoedzame blik, en tussen de rotsen lagen murenen in aantallen die ik niet heb gezien bij tropische riffen, plus af en toe een conger.

Nadat hij regelmatige en verstandige luchtcontroles had uitgevoerd, leidde Carlos ons door een reeks kleine grotten en tunnels die me de Comino-grotten van Malta in het achterhoofd herinnerden, alleen ik genoot er meer van, hoewel deze uitspraak misschien ketters was. De tunnels en grotten in La Vaca waren breed genoeg dat een kleine opstijging niet onmiddellijk zou resulteren in een botsing met puntige rotsen en hoofd blessures, en goed verlicht, zelfs in het vervagende licht van onze duik.

4
Een John Dory ( Zonnevis ) zwemt over het weelderige zachte koraal (Foto: Pau Asensio / RosesSub)

 

Terugkeren naar het hotel, enigszins koud en nogal moe na de vroege start, de voordelen van het rechtstreeks naar mijn kamer kunnen druppelen en - heel belangrijk - een warme douche, compenseerde ik elke schaamte die ik misschien heb gevoeld ten behoeve van het overwerken van de schoonmaakster en haar dweil. De duikspullen schoon gemaakt en opgehangen op het balkon, het uitstekende buffetdiner en koude Estrella waren van harte welkom. Het bleek ook dat Fawlty Towers misschien wel de favoriete tv-show van de barman was. Telkens als ik 'qué' zei, barstte hij in lachen uit.

Ongewoon voor een persreis, in plaats van de bar te beheersen, gingen de andere lichtgewichten - sorry - journalisten vroeg hun mandje in en het was een frisse en kleine groep die aan boord ging van La Pepita , de duikboot van het duikcentrum Roses Sub, gelegen in de stad Roses op de noordrand van de Golf van Roses. Onze reis werd enigszins vertraagd doordat het rivaliserende tijdschrift vergeten was hun duikuitrusting in de bus te laden. Een fout die iemand kon maken - ik was gewoon blij dat ik dat niet was.

Toen we uiteindelijk aan boord kwamen dacht ik dat de boot een beetje overvol was, maar vooral omdat iedereen in het combuis van de boot was gepakt om de nogal frisse wind buiten te vermijden en gebruik te maken van de warme en uitnodigende ruimteverwarming.

5
De gewone octopus (Octopus vulgaris) wordt gereguleerd tijdens het duiken in de Costa Brava (Foto: Pau Asensio / RosesSub)

 

Alles was - eh - rooskleurig. De eerste duik bij El Traire was oké; plezierig zo niet spectaculair. We hebben niet veel gedaan, waarschijnlijk omdat twee leden van ons team niet kwamen opdagen, waardoor de gids (geen medewerker van het duikcentrum, moet ik benadrukken) niet te ver van de ligplaats afdwaalt. Blijkt dat meneer 'Ik zal het in een 3 mm shorty doen' besloot dat hij in een 7 mm volledig pak beter zou zijn, maar vergat zijn loodriem bij te werken en kon niet met de groep afdalen.

De tweede duik bij El Cap Trencat was echter fantastisch. Mijn notities voor de duik beginnen met: 'VIS! HEEL VEEL!' Een reeks pinakels gehuld in zachte koralen bood onderdak aan grote aantallen kleine vissen, met koude ogen barracuda en af ​​en toe tonijn patrouilleren in de buitenwijken. Scorpionvissen, murenen en kreeften bezetten de spleten en hoewel het zicht nog beperkt was tot ongeveer 15 meter, werd de kleur van het koraal heel scherp, vooral als het werd geholpen door het felle zonlicht van een bijna onbewolkte hemel (en een duiklamp).

Het zicht mag duiker niet weerhouden bij het plannen van een bezoek. Het is voornamelijk te wijten aan de uitstroom van de Ter-rivier, die bij L'Estartit de Middellandse Zee binnenstroomt en algen- en planktonbloei veroorzaakt in de regio rond de Illes Medes, die vervolgens rond de Golf van Roses circuleert. Er zijn maar weinig plaatsen op aarde waar het zicht altijd perfect is; 15m is nog steeds redelijk goed, en planktonbloei betekent meer in de manier van leven, zoals verder blijkt uit het gebrek aan 'dode Med' dat we steeds terugvinden.

6
Langsnuitbaar zeepaardje (Hippocampus guttulatus) zorgt voor uitstekende macro-onderwerpen (Foto: Pau Asensio / RosesSub)

 

Na een pauze waarin we genoten van een uitstekende lunch (of lunches, gezien de grootte van de starterdelen) bij Braseria Bim's in Hotel Terraza in Roses, zijn we naar het nabijgelegen Figueras en het Salvador Dali-museum gegaan dat, hoewel duidelijk niet gerelateerd aan duiken, zeer de moeite waard om te bezoeken. De surrealist en zijn energieke snor hebben niet veel nodig bij de introductie, en als je op tournee bent in het gebied, is het de moeite waard om een ​​paar uur te stoppen. Het helpt als je een gids of een boekje hebt om je te vertellen waar je naar kijkt, omdat dan veel ervan veel logischer is (als 'gevoel' het juiste woord is) als je dat doet. Zijn werk is behoorlijk spectaculair, doordrenkt van tragedie en gevuld met donkere humor. Hij schilderde een portret met een octopus. Niet van een octopus; gebruik makend van een octopus. Er wordt niets gezegd over wat er met het arme schepsel is gebeurd, maar gezien het feit dathet als zeevoedsel erg populair is in Catalonië, werd het lot waarschijnlijk verzegeld en vervolgens gesauteerd en gezegend. Het schilderij is best wel cool.

Terug naar het duiken en het wrak van de Boreas vanuit Palamós, met dank aan Dive Center Palamós, op de ochtend van Dag Drie was een uitstekend klein schip om te duiken; perfect als een inleidende wrakduik, maar met voldoende om de meer ervaren duiker geïnteresseerd te houden. Heel goed schoongemaakt en tot zinken gebracht als een kunstmatig rif, het grootste deel van het 60 meter lange vaartuig is intact en op 30 meter diepte, met een paar eenvoudige doorzwembanen en interessante onderdelen zoals de ankerlier, stuurhut en motorblok die gemakkelijk te zien zijn. Ongeveer 35 km ten zuiden van L'Estartit en rond de Cap de Begur was er geen spoor van de planktonbloei. Het water had een veel aangenamere tint blauw met ten minste 25m zicht en geen stroom.

Zoals altijd bewaren we het mooiste tot de laatste keer, daarom gingen we voor onze laatste duik van de reis naar Llanfranc, een klein vissersdorp dat een toeristische trekpleister is geworden.

7
Mediterrane kwal ( Cotylorhiza tuberculata ), transparante partnergarnaal en de levendige koraalkoraalbedekking (foto: Pau Asensio / RosesSub)

 

Triton Diving, (ook hier kwamen vroeger veel Trilobiet duikers en TRILOBIET PURMEREND staat hier goed bekend) een familiebedrijf waar de oprichter Emilio samen met zijn Nederlandse echtgenote Lotti, nu in zijn jaren '70, nog steeds werkt als een instructeur en gids, is een van die bedrijven die er prat op gaat hun gasten te verwelkomen als familie - slim, vlekkeloos schoon en met een koelkast dat is te allen tijde vol, koud en open voor iedereen. Een boottochtje van vijf minuten vanaf de kleine werf bracht ons naar Ullastre, een reeks pinakels die bijna naar de oppervlakte stijgen als de bodem steeds dieper wordt. Met het blauwe water, de heldere lucht en perfect zicht was dit voor mij het hoogtepunt van de reis. Dit was niet alleen de 'massa' van de vis van mijn eerdere duiken, dit was - letterlijk, en zoals geschreven in mijn aantekeningen: 'Tons of the buggers'.

We doken van Ullastre I naar Ullastre II en ik heb zelden een zachte koraalbedekking gezien die zo dik en magnifiek was als hier. De gorgonians vormden een ongebroken schort rond de basis van de pinakels, oplopend tot 15 m en ondieper, afgewisseld met hydroids en bekerkoralen. Meer murenen, meer schorpioenvissen, een octopus en naaktslakken overal, met het water rondom elk hoogtepunt vol met een enorme school van kleine zilveren sardines, knipperend in het zonlicht terwijl ze allemaal tegelijk van richting veranderden.

In een baan om de melkweg van kleine en glimmende vissen, langzaam maar onhoudbaar, een school van barracuda-nummering in de honderden rustend rond de randen, waarschijnlijk met buiken al vol van de jacht van de dag, terwijl grote tandbaars een oogje in het zeil hield. Mijn duikmaatje, die kort na het afdalen bij vorige duiken begon te beven, slaagde er in de volle 50 minuten in, het was zo spectaculair. Het decobier in het slaperige haventje dat naar de zonsondergang keek, was een passend einde van een prachtige duik. Het was geen persreis meer, het was een groep duikmaatjes, genietend van de Spaanse zon, herinnerend aan een aantal uitstekende duiken en zich afvragend waarom niemand ons eerder op de hoogte had gebracht van deze prachtige locatie.

8
Barracuda's verzamelen zich in de honderden om enorme scholen sardines te jagen (Foto: Pau Asensio / RosesSub)

 

Afronding van onze al te korte reis was een bezoek aan de historische - en zeer mooie - stad Girona. Ik beschreef het als 'Shakespeare', hoewel mijn collega uit het rivaliserende tijdschrift me zo vriendelijk herinnerde dat de eerlijke heer van de bard uit Verona in Italië kwam, maar ik denk dat de oude Bill het toch leuk zou hebben gevonden. Fans van moderner theater willen misschien weten dat Girona het decor was voor verschillende locaties in Game of Thrones , en je kunt Cersei's voetstappen volgen terwijl ze de schande bewandelt. Ze hebben de uitwerpselen in de lucht opgeruimd en het is waarschijnlijk het beste als je de trap volledig gekleed beklimt. En draag comfortabele schoenen.

Veel Trilobieters naar deze duikstekken, er zijn prachtige campings en voor kinderen is het ook geweldig.

9
Nudibranch liefhebbers zullen genieten van het duiken langs de Costa Brava (foto's: Pau Asensio / RosesSub)